Sprzedaż na Etsy, a podatki

Czy muszę zakładać działalność gospodarczą sprzedając własne rękodzieła?

Rozwój internetu i możliwość sprzedaży internetowej, nie tylko ułatwia wymianę informacji z całym światem, ale także otworzył wiele możliwości handlowych. Teraz w kilka kliknięć możemy zamówić wymarzony produkt, który nie jest dostępny w żadnym sklepie w naszym kraju i żadne granice, odległości nie stoją na przeszkodzie. Jeśli możemy kupować, to również mamy możliwość sprzedawania swoich towarów i wyrobów użytkownikom na całym świecie. Warto pamiętać, że sprzedaż, niezależnie od tego czy jest dokonywana przez sieć czy stacjonarnie jest objęta tymi samymi prawami i obowiązkami. Zapraszam do przeczytania „Sprzedaż na Etsy, a podatki”.

kobiece rękodzieła

W Polsce prowadzenie jakiejkolwiek działalności zarobkowej bez zarejestrowanej działalności gospodarczej jest wbrew prawu. W przypadku sprzedaży detalicznej czy hurtowej oraz świadczenia usług regulacje prawne są znane wszystkim, to sprzedaż wyrobów własnego autorstwa budzą wiele wątpliwości i pytań.

Przeczytaj – Jak tworzyć tytuły na Etsy i pozycjonować sklep w wyszukiwarkach.

Czy możliwe jest ominięcie wszystkich formalności sprzedając online?

Odpowiedź jest jednoznaczna – Nie. Niestety, nie ominiemy tego w żaden legalny sposób. Sprzedaż rękodzieł czy to przez portale internetowe typu Etsy.com czy też stacjonarnie w sklepach i na jarmarkach, to wciąż to samo: prowadzenie działalności wytwórczej w celu uzyskania dochodu. Założenie działalności gospodarczej oraz odprowadzanie podatku  z tytułu sprzedaży własnych wyrobów są takie same jak i przy prowadzeniu zwykłego sklepu internetowego.

Wielu “przedsiębiorczych” rękodzielników szuka sposobu na ominięcie rejestrowania działalności gospodarczej i wszystkich powiązanych z tym kosztów, które najniższe nie są. Najczęściej rękodzielnicy sięgają po cztery alternatywy, błędnie uważane za legalne w danej sytuacji.

Cztery popularne pomysły na ominięcie podatków

1. Działalność wykonywana osobiście, której warunkiem jest wykonywanie działalności twórczej. Na pierwszy rzut oka wszystko się zgadza i nie musimy rejestrować firmy, ale pojawia się duże “Ale” w postaci obowiązku uzyskania Atestu Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej, którego posiadanie obniża podatek VAT do 7%. Warto wiedzieć, że nie każdy rękodzielnik może uzyskać taki Atest. – Niestety, ale została zmieniona ustawa o podatku od towarów na wszystkie wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i wynosi 23%.

wykonanie rękodzieł z kartonów

2. Sprzedaż rękodzieła, jako sprzedaż majątku osobistego. O tym od razu można zapomnieć, tak samo jak o przedstawieniu rękodzieła jako sprzedaży okazjonalnej. Wykonanie wyrobu w celu sprzedaży anuluje w każdy sposób okazjonalność, a równocześnie z tym i możliwość sprzedaży rękodzieła jako własnego majątku, ponieważ sprzedaż prywatna, to sprzedaż dobra, które wcześniej przez nas zostało kupione.

wykonawca rękodzieł3. Najbardziej mylnym sposobem jest sięganie po kwotę wolną od podatku. Problem polega na błędnym rozumieniu czym dokładnie jest kwota wolna od podatku i kogo obowiązuje. Kwota wolna od podatku nie zwalnia w żaden sposób od obowiązku rozliczenia się z Państwem w przypadku sprzedaży własnych wyrobów, a tym bardziej nie zwalnia z obowiązku założenia działalności według przepisów.

4. Może nie zauważą – rozwiązanie, którego totalnie nie polecam, a dokładnie sprzedaż prywatna i wiara w to, że urząd tego nie wykryje.

Oprócz tego, że takie działania wiążą się z odpowiedzialnością karną, to także negatywnie wpływają na rynek rękodzieła. Rękodzielnik pracujący legalnie powinien trzymać pewien poziom cenowy, żeby utrzymywać firmę i zarabiać z własnych wyrobów, gdy osoby sprzedające własne wyroby bez żadnej legalnej do tego podstawy mogą oferować kilka razy niższe ceny. Zwiększenie nielegalnej sprzedaży obniża ceny na rynku co prowadzi do upadku legalnych przedsiębiorców sprzedających własne rękodzieła. Klient chętniej wybiera tego sprzedawcę który ma taniej i to on zaczyna decydować o cenach. Ciągle obniżana cena zmniejsza zainteresowanie rękodzielników do tworzenia wyrobów i dalszej ich sprzedaży. Sprzedaż na Etsy.com

Kilka słów podsumowania

Rękodzieło, czy współcześnie mówiąc branża handmade ma niewiarygodnie duży potencjał nie tylko na rynku lokalnym, a również przy międzynarodowej sprzedaży internetowej. Stabilna i prężnie rozwijająca się branża zapewni stabilność. Gdy planujesz podzielić się swoim dziełem z całym światem, to nie warto szukać rozwiązań ryzykownych i nielegalnych. Rozwój legalnej firmy i tworzenie wizerunku marki pozwala na dyktowanie zasad cenowych na rynku, a nie dopasowywanie się pod istniejące.

Interesujący artykuł. Bądź na bieżąco z nowościami. Polub stronę na Facebooku  https://www.facebook.com/fabryka.klienta/

Call Now ButtonZadzwoń Teraz