Strony internetowe Milicz

Strony www Milicz

 Różnice między podejściem do projektowania responsywnego i adaptacyjnego podkreślają ważne opcje dla nas jako projektantów stron internetowych i aplikacji. Wybór z wglądem może umożliwić Ci planowanie i realizację projektów z lepszym celem, celem i wynikami. Biorąc pod uwagę wszechobecność i różnorodność urządzeń mobilnych, jako projektanci musimy zaspokoić różnorodność rozmiarów ekranu. Jest to wyzwanie, przed którym stoi obecnie każdy projektant stron internetowych i aplikacji.

Od gigantycznego monitora korporacyjnego po smartwatch, istnieje ogromna liczba sposobów, dzięki którym użytkownicy mogą uzyskać dostęp do informacji online.  Istnieje pewne zamieszanie co do różnicy między projektem responsywnym a projektem adaptacyjnym. Granice mogą wydawać się zamazane dla osób bez doświadczenia w obu stylach projektowania, ale istnieją wyraźne różnice, gdy przyjrzysz się bliżej tym dwóm. 

Termin Responsive Design został po raz pierwszy ukuty przez projektanta stron internetowych i programistę Ethana Marcotte w jego książce Responsive Web Design. Projekty responsywne reagują na zmiany szerokości przeglądarki, dostosowując rozmieszczenie elementów projektu do dostępnej przestrzeni. 

Responsywna strona internetowa wyświetla zawartość na podstawie dostępnej przestrzeni przeglądarki. Jeśli otworzysz responsywną witrynę na pulpicie, a następnie zmienisz rozmiar okna przeglądarki, zawartość będzie się dynamicznie przesuwać, aby (przynajmniej teoretycznie) rozmieścić się optymalnie dla okna przeglądarki.

W telefonach komórkowych proces ten jest automatyczny; Strona sprawdza dostępną przestrzeń, a następnie prezentuje się w idealnej aranżacji. Responsywny projekt jest prosty. Ponieważ jest płynny, oznacza to, że użytkownicy mogą uzyskać dostęp do Twojego świata online i cieszyć się nim tak samo na swoim urządzeniu przenośnym, jak na ogromnym monitorze. Aby tak było, responsywny design wymaga bardzo dobrej konceptualizacji strony oraz głębokiej znajomości potrzeb i pragnień użytkowników końcowych.

Adaptacyjne projektowanie stron internetowych

Adaptive Web Design został wprowadzony w 2011 roku przez projektanta stron internetowych Aarona Gustafsona w jego książce Adaptive Web Design: Crafting Rich Experiences With Progressive Enhancement. Jest również znany jako progresywne ulepszanie strony internetowej. Tam, gdzie projekt responsywny polega na zmianie wzorca projektowego w celu dopasowania do dostępnej nieruchomości, projekt adaptacyjny ma wiele stałych rozmiarów układu.

Gdy witryna wykryje dostępne miejsce, wybiera układ najbardziej odpowiedni dla ekranu. Tak więc, po otwarciu przeglądarki na pulpicie, witryna wybiera najlepszy układ dla tego ekranu pulpitu; Zmiana rozmiaru przeglądarki nie ma wpływu na projekt. Niektóre witryny szybko przyjęły adaptacyjny projekt. Amazon, USA Today, Apple i About.com skonfigurowały się jako strony zoptymalizowane pod kątem urządzeń mobilnych. Układ wyświetlany na stronie mobilnej przy użyciu adaptacyjnego projektu może różnić się od wersji desktopowej. Dzieje się tak jednak dlatego, że projektanci wybrali inny układ ekranu telefonu, zamiast pozostawić projekt, aby spróbować się przestawić. 

Samodzielny projekt mobilny

Istnieje również opcja utworzenia strony internetowej tylko dla urządzeń mobilnych (są one zwykle oznaczone na pasku adresu URL przeglądarki za pomocą prefiksu „m.”). Ta opcja była kiedyś doskonałym podejściem.

Projektanci tworzyliby strony dla urządzeń mobilnych, dostosowując elementy i układ do dedykowanego formatu. Google dostarczył rankingi wyszukiwarek do witryn mobilnych, ale dziś te same preferencje są przyznawane stronom adaptacyjnym i responsywnym. 

Dużą wadą tworzenia oddzielnej witryny (zamiast używania różnych projektów lub stosowania zmiennego projektu) jest to, że wymaga ona o wiele więcej konserwacji, aby zachować jednorodność dwóch wersji witryny. Bez szczególnej zachęty, aby to zrobić, projekt tylko mobilny popadł w niełaskę w ostatnim czasie. Wydaje się mało prawdopodobne, aby powrócił w najbliższym czasie.

Strony internetowe Milicz. Dane Firmy: Sigma Art Kalisz. Armii Krajowej 39, 62-800 Kalisz. Tel. 666/522/018. REGON 302758878, NIP 6182129055.

Zadzwoń Teraz