Powrót do pracy po Świętach i Nowym Roku bywa frustrujący, można sobie z tym jednak świetnie poradzić podejmując z szefem negocjacje odnośnie podwyżki. Z pewnością uzyskanie większych profitów z pracy może znacząco poprawić humor i zrekompensować konieczność codziennego wstawania o świcie. Eksperci ds. rekrutacji zdradzili szereg wskazówek, które mogą ułatwić przeprowadzenie takiej rozmowy i zwiększyć szanse na powodzenie.
W jaki sposób mogę uzyskać podwyżkę pensji?
1. Przeprowadzenie własnych badań
Powinieneś sam dokładnie wiedzieć, z jakich powodów zasługujesz na podwyżkę. Prawda jest taka, że to właśnie Twoje najsilniejsze narzędzie negocjacyjne. Zdecydowanie najważniejsza jest nasza świadomość tego, ile jesteśmy warci i co może zaoferować nam pracodawca. Nie zgłaszaj się do szefa z prośbą o podwyżkę bez wcześniejszego przygotowania i przeprowadzania rzetelnego badania własnej osoby na rynku pracy.
2. Kluczem jest czas
Jeśli zbierzesz niezbędne informacje i będziesz dokładnie wiedzieć o jaką podwyżkę możesz realnie prosić, umów się na spotkanie z szefem. Specjaliści wskazują, że czas podsumowania wyników na koniec roku kalendarzowego lub finansowego może być jednym z odpowiedniejszych momentów. Warto również pamiętać, że o podwyżkę nie powinno się prosić częściej niż raz do roku, gdyż inaczej nie będziemy traktowani poważnie. Jeśli z kolei chodzi o porę dnia, to zdecydowanie lepsze będą popołudnia, gdyż wówczas znika już poranny stres.
3. Zaprezentuj swoją sytuację
Im silniejsza jest Twoja pozycja w firmie, tym większa szansa, że osiągniesz dokładnie to, co zamierzasz. Przed rozmową upewnij się, że masz przy sobie co najmniej kilka przykładów tego, dlaczego należy Ci się podwyżka – to Twoja broń. Zaprezentuj mocne powody, dla których należy Ci się podwyżka, określając wykonywane obowiązki oraz to, w jaki sposób wpływają one na ogólny rozwój firmy.
Musisz również zwrócić uwagę szefa na wszelkie swoje najnowsze osiągnięcia, odbyte w ostatnim czasie szkolenia, kwalifikacje czy umiejętności, jakie zdobyłeś. Pamiętaj, aby jednocześnie zaprezentować wyniki swoich badań, w szczególności jeśli pokazują, że Twoje wynagrodzenie jest niższe niż innych osób na podobnych stanowiskach.
Wskaż na swoje tzw. umiejętności miękkie – postawa, praca zespołowa, dobra organizacja czasu. Mogą one pomóc uświadomić szefowi z jakiego powodu jesteś wart dodatkowych pieniędzy
4. Zaprezentuj swoją sprawę jasno i konkretnie
Oczywiście do rozmowy o podwyżce musisz przygotować solidną argumentację, jednak konieczne jest również poinformowanie szefa, że chcesz porozmawiać o swojej pensji. Jeśli nie przedstawisz sprawy jasno, to skąd on ma wiedzieć po co przyszedłeś? Istotne jest również, aby być jak najbardziej szczegółowym. Podkreśl, jakiego wynagrodzenia oczekujesz, jak również wskaż w jaki sposób doszedłeś, do takiej a nie innej kwoty.
5. Pamiętaj, aby zachować pewność siebie
Zdaniem ekspertów również pewność siebie jest niezwykle istotna w czasie negocjowania podwyżki. Jak zachować pewność siebie, nawet jeśli jesteś zdenerwowany?
Upewnij się, że siedzisz prosto. Nawiąż kontakt wzrokowy z szefem i nie wierć się. Wypowiadaj się powoli i celowo, używaj gestów rąk, aby wzmocnić naturalny przekaz. Unikaj nerwowego chichotania, nie rozglądaj się po całym pomieszczeniu i nie zasłaniaj ust w czasie mówienia.
6. Wyraź swój entuzjazm
Pokazuj swoje emocje związane z pracą dla firmy i osiąganiem przyszłych celów. To istotne zwłaszcza w czasie dyskusji o wynagrodzeniu.
7. Mierz wysoko
Podobnie, jak w przypadku każdych negocjacji, tak i tutaj, podaj kwotę wyższą niżeli ta, jakiej oczekujesz, ale miej pewność, że nie podajesz zbyt wysokich wartości. Nie chcesz wyjść na osobę nadmiernie wymagającą lub naiwną. Zawsze możesz spodziewać się pewnego oporu, powinieneś być więc przygotowany na walkę.
8. Pamiętaj o dodatkowych korzyściach
Możliwe, że nie uda się uzyskać dokładnie takiej podwyżki, jakiej oczekiwałeś. Jednak warto wykazać się w swojej prośbie kreatywnością. Zamiast skupiać się wyłącznie na kwocie pamiętaj o takich korzyściach, jak profity zdrowotne, czy też możliwość pracy zdalnej. W ich skład mogą również wejść takie dodatkowe elementy, jak służbowy samochód, elastyczne godziny pracy czy dodatkowe dni urlopu.
9. Znajdź nową pracę
Jeśli szef nie przystaje na Twoje racje i argumenty, definitywnie nie godząc się na podwyżkę, to może przyszedł czas na szukanie nowej pracy. Dopracuj swoje CV, odśwież informacje o rozmowach kwalifikacyjnych i do dzieła.