Co to jest system CMS?
CMS (Content Management System – system zarządzania treścią) jest to strona internetowa z własnym panelem obsługi, dzięki któremu możemy wprowadzać zmiany na stronie nie znając języka programowania. Edycja tekstów, zdjęć, filmów lub produktów w sklepie. Systemy CMS zdobyły ogromną popularność wśród osób prowadzących blogi internetowe. Główny atut to elastyczność wprowadzanych zmian. Załóżmy, że nasza strona posiada czterdzieści podstron. Naszym zadaniem jest zmienić nazwę w "Menu Głównym". W zwykłym kodzie HTML musimy w każdej wprowadzić osobno zmiany, a przez niezależność plików identyczną operację powtarzamy czterdzieści razy. Posiadając system CMS taką operację wykonujemy raz, gdyż dane nie są w plikach, a relacyjnej bazie danych.
Kiedy strona z CMS jest dobrym wyborem?
Prowadząc stronę www, która wymaga częstych zmian lub licznych artykułów(blog) warto wybrać taką z systemem edycji. Nie polecam systemów zarządzania treścią dla stron wizytówkowych (firmowych), które wprowadzają zmiany raz do roku, kiedy np. zmieni się numer telefonu lub adres. Nie posiadając odpowiedniej wiedzy na temat SEO (pozycjonowania strony w Google), wybór CMS jest znacznie gorszy dla pozycji witryny w wyszukiwarce. Sam system jest znacznie cięższy niż witryna w czystym języku HTML, dodatkowo wymaga odpowiedniej konserwacji (aktualizacji systemu i dodatków). W przeciwnym razie jesteśmy narażeni na włamania, wirusy lub błędy. Posiadając stronę z panelem administracyjnym polecam sprawdzić "Jak tworzyć artykuły przyjazne algorytmom wyszukiwarki Google (zobacz)".
Który system zarządzania treścią warto wybrać?
Do najbardziej popularnych systemów CMS należą: WordPress, Joomla, Drupal. Z ogromną przewagą tytuł najpopularniejszego systemu należy do WordPress. Intyucyjna i łatwa obsługa, kilka tysięcy darmowych dodatków(wtyczek), za pomocą, których w prosty sposób można rozbudować funkcjonalność witryny, to główne atuty. Joomla oraz Drupal posiadają swoich zwolenników, jednak w opini użytkowników są trochę trudniejsze, a liczba dodatków jest znacznie mniejsza. Na rynku możemy skorzystać z dedykowanych rozwiązań, czyli systemów autorskich, tworzonych dla potrzeb klienta, Takie rozwiązanie jest znacznie droższe, a samo rozszerzenie o kolejne funkcje często niemożliwe lub drogie. Atutem jest niewątpliwie szybsze działanie, większy poziom zabezpieczeń i indywidualne rozwiązania. Podsumowując, aby wybrać najlepszy CMS warto zainstalować kilka i sprawdzić, z którego najłatwiej nam się korzysta. Często firmy hostingowe oferują darmową instalację, co poprawia atrakcyjność testowania.