Dla większości użytkowników sieci społecznościowych, Internet jest miejscem,które nie podpada pod prawo i obowiązki świata rzeczywistego. Ale nie ma nic bardziej mylnego. Wraz z ciągłym zwiększaniem roli sieci w naszym życiu codziennym, prawo również się dopasowuje. O czym warto wiedzieć? I na co uważać? Odpowiedzi na te pytanie możesz znaleźć w regulaminie portalu internetowego, który zdecydowana większość bezmyślnie akceptuje.
Konkursy i loterie na Facebook’u, a prawo
Decydując się na założenie firmowego fanpage, pierwszą rzeczą na liście powinno być dokładne przeczytanie regulaminu Facebook, który dla wygody użytkowników jest pisany wygodnym i zrozumiałym językiem. Jednym z punktów regulaminu zawiera opis możliwości przeprowadzenia działań promocyjnych na fanpagu. Konkursy są jednym z najczęściej wybieranych rodzajów promocji dla pozyskanie nowych fanów dla fanpagu, a w dłuższej relacji zadowolonych klientów. Loterie przeprowadzane za pomocą mediów społecznościowych są wydarzeniem łączącym w sobie świat wirtualny i rzeczywistość, dlatego kary za niepoprawnie przeprowadzoną loterie mogą nie tylko spowodować zablokowanie konta społecznościowego, ale także stać się dla organizatora problemem w postaci sprawy karno-skarbowej.
Na pierwszy rzut oka zorganizowanie konkursu na takim portalu społecznościowym jak Facebook jest minutowa sprawa ale czy naprawdę tak jest? Konkurs, w którym może uczestniczyć każdy, warto tylko wykonać proste działanie, takie jak polubienie strony czy udostępnienia postu, a zwycięzca zostanie wylosowany za pomocą tak samo prostego programu do losowania czy nawet osobiście przez administratora, nie jest taki prosty. Każda loteria, niezależnie od tego przez kogo i w jaki sposób jest zorganizowana, jest regulowana przez ustawę o grach hazardowych.
Regulamin na Facebook'u
Za krótką treścią Facebookowych konkursów kryje się obowiązkowy regulamin, który oprócz szczegółowego opisu konkursu i warunków zwycięstwa zawiera punkt o pełnym zwolnieniu Facebooka z odpowiedzialności, a także warto pamiętać że Facebook zakazuje użycia prywatnych osi czasu użytkowników i ich listy znajomych w jakikolwiek sposób w trakcie konkursu. Wszystkie warunki przeprowadzenie każdego rodzaju konkursu i loterii znajdziesz w rozdziale Promocje regulaminu serwisu Facebook.
Wartym uwagi jest punkt 3. "Promocje można przeprowadzać na stronach lub w aplikacjach na Facebooku. Do przeprowadzania promocji nie można wykorzystywać prywatnych osi czasu ani połączeń ze znajomymi (np. niedozwolone jest stosowanie rozwiązań typu „udostępnij na swojej osi czasu, aby wziąć udział w promocji”, „udostępnij na osi czasu znajomego, aby uzyskać dodatkowe udziały w promocji” czy „oznacz znajomych w tym poście, aby wziąć udział w promocji”)."
Gdy jesteś pewny, że twój konkurs jest w pełni zgodny z regulaminem serwisu FB, czas się skupić nad dopasowaniem konkursu do zobowiązujących nas reguł prawnych, a dokładnie o zezwolenia na przeprowadzenia loterii od Izby Celnej oraz odprowadzeniu podatku od nagrody. Jest to zobowiązaniem organizatora i nigdy uczestników.
Kary za nielegalny konkurs
Ilość formalności i kosztów niezbędnych dla zorganizowania konkursu na Facebooku zniechęcą wielu małych przedsiębiorców, ale warto pamiętać, że jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie konkursu na portalu społecznościowym, to kara w postaci zablokowania fanpagu będzie najmniejszym z problemów. Ze względu na to, że każdy konkurs podpada pod kategorię gry hazardowej, jego organizacja bez odpowiedniego zezwolenia grozi karą grzywny w postaci 100% przychodu uzyskanego z konkursu, a dodatkowo według kodeksu karnego skarbowego grozi karą do 720 stawek dziennych lub pozbawieniem wolności do 3 lat. Niewiarygodnie wygląda fakt, że przeprowadzenie konkursu bez regulaminu można złamać tyle przepisów karnych. Oczywiście 3 lata, to skrajny przypadek i mało prawdopodobne, aby ktokolwiek usłyszał taki wyrok.
Podsumowując, konkurs jako działanie marketingowe jest warte uwagi i zachęca dużą ilość nowych użytkowników do odwiedzenia i polubienia naszego fanpage, ale nie warto ryzykować wizerunkiem firmy oraz finansami, przeprowadzając konkursy i loterie niezgodnie z prawem.